Dekoratif Duvar Saati ile Fark Yaratın

İster zaman takıntılı olun isterse zamandan habersiz yaşayın, her evde mutlaka bir saat bulunmalıdır. Saatler zamanın takip edebilmemiz için önemli araçlar olmakla beraber ev tasarımı için de önemli bir dekorasyon unsurudur. Evin her yerinde kullanılabilen duvar saatleri günümüzde bir çok farklı tasarım ve modelleriyle her eve ve iş yerine uygun çeşitleri bulunabilmektedir.

Küçük dokunuşlarla evlerinde uygun fiyatlarda farklılık yaratmak isteyenler için bir çok farklı modelde ve renkte çok ideal duran duvar saatleriyle tasarım ve üretim  fikirlerini paylaşacağız.

Duvar Saatleri Giderek Büyüyor

Geçmişte şirin ve zarif duvar saatleri evlerin duvarlarını süslerken bugün birçok ölçüde hatta devasa duvar saatleri üretiliyor. Bu duvar saatlerini kullanmak için çok büyük odalara ihtiyaç var diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ortalama bir odada bile harika duran bu saatler günümüzün yeni trendleri aslında. Küçük odalar içinde çok sırıtacak diye almaya tereddüt ettiğimiz büyük duvar saatleri aslında küçük odalarda dahi gösterişli bir hava yaratarak göze hitap edebiliyor.

Ancak yine de çok küçük bir odaya çok büyük, kocaman bir duvar saati koymak her zaman istenen sonucu vermeye bilir. Eğer odanız normalden biraz daha küçük ise yine büyük saatler kullanabilirsiniz ama büyüklük kısmını abartmadan.

Duvarlar ve Duvar Saatleri

Duvar boyaları eve alacağınız duvar saatinin tarzında ve renginde en önemli belirleyici unsurdur. Eğer koyu renk duvarlarınız varsa çok koyu tonlarda bir duvar saati almamalısınız. Yoksa saatiniz duvarın koyuluğunda kaybolur gider. Aynı şekilde açık renk bir duvar için de açık renkli bir saat vurgudan uzak düşecektir. Bunun yerine duvar tonlarının zıttı renkler odanızda iyi bir dekor  oluşturacaktır.

Duvar Saatine Bir Yer Bulun

Bazı ürünlerin yeri her yerde belli iken, Duvar saatlerinin yerini siz belirlemelisiniz. Duvar saatini için hazırlayacağınız yer ne çok sade nede çok dolu görünmelidir. Duvar saatini çok boş bir duvara asmamız saatimizin sırıtmasına sebep olacaktır, yada çok dolu bir görünüme sahip duvara saat asmamız göz yoran karışık bir görüntü oluşturacaktır.

Odamız için doğru tercih ettiğimiz duvar saatimizi en iyi ve hoş gösterecek yer şık bir tablo yanında olmasıdır. Tablonun ortama kattığı hava hareketli duvar saatimizi de yanına koyduğumuzda dahada modern ve şık bir hale getirecektir. Duvar saatimizde dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur ise tavana çok yakın asmamaktır. Göz hizasına göre kolay görünebilecek ortalamada asılması hem göze batmayacak hemde rahat görebilmemizi sağlayacaktır.

Retro Duvar Saatleri

Son yıllarda geçmişe özlem her sahada kendini gösterirken evlerin ve mobilyalarında bu modaya kayıtsız kalması düşünülemez. Retro yani yetmişli yıllara geri dönüş tasarımlarımıza yansıma devamediyor. Kendine has havası olan Retro duvar saatleri de şık ve modern çözümler olabilir.

Hafif çatlak yapılı gövdesi ile ve solgun görünümüyle tam bir tasarım harikası olan bu saatler her türlü mobilya ile uyum içinde kullanılabilir. Bu tip saatlerde 70’li yıllara özgü vurgu solgun zemin ve ona tezat olan kırık çizgilerdedir. Modern mobilyalar ile birlikte kullanıldığında bu saatler çok farklı bir tarz ve hava katmakla beraber, duygularımıza da hitap etmektedir.

Odada Huzur İçin Sessiz Duvar Saatleri

Duvar saatleri tasarım olarak çok büyük farklılıklar gösterse de teknik olarak bir kaç çeşittir. Bunlardan birisi olan akrep ve yelkovanlı klasik tasarım analog saatlerdir. Duvar saatlerinin birçoğu bu gruptandır ve akrep ile yelkovanın zıtlığı göze hoş gelmektedir. Dijital saatler daha çok masa üstü saati veya çalışma odası saatleri olarak tercih edilmektedir.

Analog saatleri satın alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta sessiz çalışan bir saat tercih etmektir. Eğer saatin tik takları sizi rahatsız ediyorsa hele de yatak odasında bu tip saatler kullanmayın. Bunun yerine sessiz çalışan saatlerden alabilirsiniz.

Rustik Saatler ile Daha Doğal Bir Görünüm

Rüstik tarz evlerde giderek yaygınlaşan bir stil olurken ağaç ile metali bir araya getiren bu tarz duvar saatleri için de çok uygundur. Ahşap zemin üstünde metal olarak tercih edilecek bir duvar saati ortama güzel bir hava katacaktır. Bu tip tasarımla da sadeliği bozmamak için çok büyük duvar saatleri kullanmaktan kaçınmakta fayda var.

Eskitme tarzı mobilyalarla uyum içinde olacak olan bu tip duvar saatleri için oval tasarımlar tercih edilmelidir. Aykırı saat çerçeveleri yerine klasik saat çerçeveleri çok daha iyi duracaktır. Ayrıca ahşap saat çerçevesi veya gövdesi de bu tip odalar için iyi bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir